Naučte se psát

5. listopadu 2015 v 20:33 | Slečna Postradatelná |  Nezařaditelné
Po dlouhém bloudění v končinách Wattpadu mi došlo, že vy lidi asi vůbec netušíte, co je to nějaká zápletka. Nejsem žádnej skilled master pisálek, ale vím, co čtenář očekává od čteného díla. Asi se stalo pravidlem, že se na blog vracím pokaždé, když mě něco nasere a potřebuju tím trochu zprudit ostatní. Ale tyhle články vždycky stojej za to.
Tady je 8 věcí, co byste měli dodržovat, aby se časem daly vaše příběhy číst.

1. Trochu bys měl tušit
Drahý blogere neznalý gramatiky a takovejch těch základních věcí, že se píše mezera za interpunkcí a takovýhle cool vymoženosti, který alespoň dělají z příběhu něco, co na první pohled vypadá, že se to dá číst, tohle je základ, na kterym se dá stavět. Když něco nevíš, existuje super místo zvaný internet, kde najdeš odpověď.

2. Možná bys měl tušit trochu víc
Věci jako úvod, zápletka, vedlejší zápletky, závěr, klišé, cliffhanger, plot twist bys měl znát a hlavně vědět, co z toho tvůj příběh obsahovat má a co ne.

3. Musíš vědět
Když začínáš psát, MUSÍŠ MÍT KURVA JASNOU PŘEDSTAVU O TOM, JAKÝM SMĚREM SE BUDE VŠE UBÍRAT A JAKÁ BUDE HLAVNÍ ZÁPLETKA, protože pokud tohle nevíš, potom si to nepřečte žádný inteligentnější člověk než vlhká čtrnáctka, co non-stop sjíždý fanfikce 1D, který jsou stejně všechny úplně stejný a samý klišé.

4. Charaktery
Příběh je většinou potřebuje, že. Ujisti se, že na každém bude něco speciálního, něco, co jiný charakter mít nebude. Myslete na způsob, jakým mluví a jaká slova nejčastěji používají, jak reagují v různých situacích, jak se oblékají, jaké mají názory, čeho si váží a takový důležitý věci.

5. Dialogy
Tohle je nejdůležitější odstavec (hned po zmínce o zápletce). Pekelně se teď soustřeďte na tato moudrá slova, protože chytřejší věci tu ze mě už nevypadnou. Do příběhu nepleťte nekonstruktivní dialogy, nic, co nijak nesouvisí se zápletkou, s příběhem, prostě takový ty dialogy, plný ahoj a jak se máš a co děláš. Udělejte si osnovu dialogů, těch důležitých především. Napište si, čím dialog začíná a k čemu se konverzující mají postupně dostat.

6. Délka
Je asi na vás a lidi sou zmrdi, takže budou nejvíc happy, když napíšete pět řádků jako jednu kapitolu, protože vám pod to nemusejí psát žádný obsáhlý komentář a jenom vám pod to hoděj nějakej shit, abyste se vy podívali na jejich blog. Zmrdi. Ale tak lepší psát krátká a kvalitní díla, než abyste psali nekonečnej shit bez zápletky, ok, ok.

7. Jak
Nějak si to rozhoďte, lidi. Popisy na začátku, potom akce, abychom byli zorientovaní v prostředí, a k tomu nějakej ten cool dialog. Nějak si to uspořádejte. Klidně to mixněte nebo tak, ale hlavně na ty popisy nezapomínejte. Víme, že nejsou mnohdy záživný, ale chci vědět, kde co je, ok.

8. Pište
Prostě pište. Nikomu se nestane, že sedne za počítač a z místa napíše bestseller. Chce to čas. Musíte psát často. Trénovat a tak. Musíte číst a hodnotit. Musíte mít vlastní názory a širokej rozhled.

Pointou článku je to, že dílo musí mít zápletku a nesmí tam být jedno klišé za druhým. Musíte psát často a musíte to dělat pro radost. Každopádně chybami se člověk učí a někdy není na škodu napsat nějakej ten shit, že jo. Ale piště kvalitně. Díky.

Amen, sestry, bratři a vy mezi.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lola Lola | E-mail | Web | 5. listopadu 2015 v 21:49 | Reagovat

Hezky napsané !!! :-) Souhlasím

2 Kerr Kerr | Web | 6. listopadu 2015 v 11:13 | Reagovat

Konečně někdo, kdo to řekl přesně tak, jak to je! :D

3 Ela Ela | Web | 6. listopadu 2015 v 15:40 | Reagovat

Není potřeba mít jasnou představu o příběhu. Je mnoho spisovatelů, kteří prostě píšou text - ať už je jakkoliv dlouhý - a jakmile ho dopíšou, prostě si celý text přečtou a udělají to tak, aby to na sebe navazovalo, aby vše dávalo dostatečný smysl a aby se čtenář v textu neztratil. Nemyslím si tedy, že je důležité vědět PŘESNĚ, jak a co napsat.

Ale musím s tebou souhlasit, že na Wattpadu se poslední dobou objevují pouze díla s One Direction či Justinem Bieberem, takže ať už je to sebevětší "sračka" (za ten výraz se omlouvám), tak to budou číst a bude je to bavit.

4 Kiara Kiara | E-mail | Web | 6. listopadu 2015 v 16:08 | Reagovat

Souhlasím s tím, že na wattpadu se téměř nedá najít dobrá povídka. Ve všem tom bordelu se prostě to kvalitní málo prostě ztratí. Ale s nějakými body u tohoto článku nesouhlasím.
Nemyslím si, že je nutně potřeba nejprve si detailně promyslet nebo rozepsat celý příběh. Někomu třeba vyhovuje vymyslet postavy a psát, co jej zrovna napadne. U těch, kteří mají talent, vznikne něco úžasného.
Člověk nemusí znát názvy pojmů z literatury, spíš by měl mít cit k tomu, co je dobré a co je přitažené za vlasy, co se čtenářům bude líbit a co je naprostá blbost. A tu by měl mít, pokud si přečetl aspoň pár dobrých knih.
A ještě bych doplnila, že by si každý měl sehnat nějakého toho beta-čtenáře, který poskytne konstruktivní zpětnou vazbu. To je asi to nejlepší, co člověk může udělat, protože komentáře typu "Super povídka!" jsou sice pěkné, ale naprosto k ničemu.
Jinak na wattpadu jsem narazila na tolik odpadu, že jsem se jen divila, jak tohle někdo může ne napsat, ale hlavně publikovat!

5 Slečna Postradatelná Slečna Postradatelná | E-mail | Web | 6. listopadu 2015 v 17:45 | Reagovat

[3]: [4]: Díky moc za konstruktivní komentáře a nechte mě, abych to uvedla na pravou míru - Jde hlavně o to, aby nevznikla z vašeho díla jedna z těch nekonečných povídek bez pořádné zápletky. Měli byste mít jasnou představu o tom, co bude hlavní zápletka, aby bylo jasné, co čtenář může od příběhu očekávat a jakým směrem se bude příběh ubírat. Nechci tady po nikom, aby věděl, co bude hlavní postava říkat zrovna na čtyřicáté stránce, chci, abyste věděli, co píšete.
A občas se hodí ty pojmy znát. Vždycky se hodí být o něco chytřejší.

6 Poslední Panna Poslední Panna | Web | 6. listopadu 2015 v 22:05 | Reagovat

Tak tohle bych povinně zařadila do školních osnov. A ještě bych k tomu dodala jedno - Čtěte. Klidně románky pro holky, klidně červenou knihovnu. Ono je to potom na stylu psaní hodně znát, když se ten člověk nedostal dál než k Bravíčku a pak chce sepsat román jako Stmívání. A největší katastrofa je, když to i tak vydají a statisíce lidí, kteří píšou podobně, to oslavují jako svou odpornou modlu. (Viz 50 odstínů šedi.)
Lidi umí být tak neskutečně hloupí... Ještě, že jsme my, kteří máme satiru, cynismus, sarkasmus a ironii. Aleluja!

7 Nelogična Nelogična | E-mail | Web | 7. listopadu 2015 v 0:45 | Reagovat

Ano, ano, ANO!
Na Wattpadu jsem už narazila na hromadu věcí, které se okamžitě dostaly do mého seznamu neskutečně špatných fanfikcí (a "originálních" příběhů). My Immortal zatím nic netrumflo, ale myslím, že na to taky jednou dojde.
Nechci být hnusná, ale u dost z nich mi přijde, že žádnou knihu nečetli. Aspoň podle toho nečlenění odstavců. Kdo se v tom má orientovat?
(Na druhou stranu, na wattpadu jsem našla i dost dobrý věci.)

8 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 7. listopadu 2015 v 10:51 | Reagovat

1, Taky se řadíš mezi gramatické nacisty? ;)

2, Je zvláštní, že sice všichni studenti a školáci se ve škole učí psát osnovy děje, ale jakmile opustí lavice a zasednou k počítači, nějak se jim to vykouří z hlavy.

3, Tady je to trochu sporné, myslím, že je to případ od případu. Třeba já momentálně dělám takové cvičení, kdy jsou mi v jistých časových intervalech zadáváný jednotlivé prvky a já podle nich musím svůj příběh nasměrovávat. Ale to je opravdu jen takové speciální procvičování tvůrčího psaní. Myslím, že tento bod se dá aplikovat na díla v rozsahu povídky nebo novely. U románu je to složitější, mnozí spisovatelé bestsellerů se dnes přiznávají, že se rozmýšleli během psaní jakým bude jejich příběh směřovat.

4, Všechny charaktery nemusí být speciální, příběh může stát i na tom, že bude plný nezajímavých charakterů, které se budou pohybovat jen v zajímavých situacích (- otázka, kdo to pak bude číst, že.)

5, Je to asi o tom, co autor vlastně píše. Když budeš mít šestiset stránkový román (na blogu vydáváno ve 300 článcích např.) můžeš si dovolit trochu plýtvat místem, když to k něčem povede
("Jak se máš?"zeptal se a to bylo to poslední co řekl, než dostal kulku do zad bla bla bla bla...)
Pokud píšeš povídku, místo je vzácné a neplýtvá se slovy. Neexistují zde bezduché dialogy (vlastně nikde, jen v těch delších věcech se to méně pozornému čtenáři může ztratit)

6, Takový "kapitoly" "povídek" mi lezou krkem. Jo a jsem zmrd, když jsem schopna jim to zkritizovat klidně i na dvacet řádků v komentáři.
Co se týče přehánění délky, na blogu je každý článek korigován, myslím 40 000 znaky, když to překročíš, máš smůlu, nezveřejní se.

7,Popisy jsou svině, hlavně kam je zařadit. Když třeba čtu knížku nebo tedy i povídku na internetu a hlavního hrdinu už mám nějak v hlavě uceleného a v polovině mi autor tuto představu vyvrátí, jsem docela naštvaná (hlavně co se týče věku), na druhou stranu, když veškeré popisy hodíš na začátek většinou čtenáře znudíš a odradíš. Vkládání popisů do děje je věda.

8, S tímto bodem ze zásady nesouhlasím. Psát je věc citu a talentu. Stejně jako hraní na hudební nástroj nebo kreslení. Jistě, bez něj a s pouhým cvičením to taky bude čitelné, ale neobohacující a k čemu to potom bude. Společnost je dnes přeinformovaná, především zbytečnostmi, tak proč ji ještě takto zahlcovat? Jenže to někteří nepochopí a budou to sem vkládat tak dlouho dokud bude existovat internet. Naopak, znám lidi, kteří ten talent mají, jejích dílka mi něco dávají, ale na internet nedávají nic, protože se jim prostě nechce, což asi škoda, ale je smutné, že se kvalita dnešních laických povídek atd. porovnává jen podle toho, co kdo háže na internet. Spíš bych se k osmému bodu vyjádřila takhle- pište si, cvičte se, ale do šuplíku, pak to dejte přečíst více spolehlivým a upřimným lidem s kritickým okem a oni vám řeknou, za co to stojí. Sám si na to člověk málokdy příjde a pokud ano, bývá tak ješitný, že si to nechce přiznat, že na to nemá.

9 Blondie Blondie | Web | 8. listopadu 2015 v 13:38 | Reagovat

Shrnul jsi to hezky ;) Občas nějaký to klišé nevadí, ale pokud je to napsaný otřesnou češtinou a ještě to nemá ani zápletku, je to strašný ;)

10 Eliz Eliz | Web | 8. listopadu 2015 v 20:40 | Reagovat

Skvělý, skvělý článek! :)
Výstižný a sakra pravdivý. Já na Wattpad raděi ani nelezu a pokud už tam jsem, dávám si pořádný pozor na to, co  čtu,  protože některá díla...

11 Liea-chan Liea-chan | 9. listopadu 2015 v 18:48 | Reagovat

Pěkně napsané a naprosto souhlasím. Často teď brouzdám po netu a hledám kvalitní povídky, ale jde to dost blbě, zatím jsem našla tak tři stránky, kam se moc ráda vracím a čtu si tam.
Taky píšu a snažím se, aby to mělo nějakou úroveň, děj a aby to upoutalo. Když tak se mrkni a můžeš mi to zkritizovat :D

12 Ferus Spiritus Ferus Spiritus | Web | 10. listopadu 2015 v 20:48 | Reagovat

Dlouho jsem hledala článek podobného typu, který by byl opravdu na úrovni a dával smysl. Ironií je, že podobná doporučení píše plno dalších blogerských existencí, které samy tato pravidla nedodržují. Ale teď jsem se konečně dočkala, tenhle článek vyhrál, už jen psanou formou! :D

Naprosto souhlasím. Jednou jedinkrát jsem otevřela wattpad. Byla jsem z něj zcela nadšená. Další stránka, kam lze nahrávat své výplody fantazie!
...No a pak jsem otevřela první fanfikci na Hunger Games, kterou jsem našla. Je fajn sem tam napsat nějaký překlep, i mně se to stává, ale od té doby už nečtu příběhy, které mají v první větě 4 chyby. Je to prostě strašně nepohodlné. Povídka může být napsána skvěle, ale jakmile je chyba v každém třetím slově, prostě to vzdávám. Ještě horší jsou hrubky v knížkách.

[5]: S tím souhlasím, a ráda bych připojila další bod. Už bloguji nějaký ten pátek. Za tu dobu jsem se setkala s mnoha povídkami. Měla jsem plno skvělých kamarádek, které tvořily dnem i nocí. Ale potom prostě přestaly psát. Někdy po páté, někdy po desáté kapitole. Nejdřív za to mohl "nedostatek času", potom údajně nebyly nápady. Proto je dle mého názoru důležité aspoň trochu vědět, co bude dopředu. Protože je škoda, když má člověk skvělý rozjezd, ale později zkrátka a dobře neví, jak dál.

Děkuji za článek, do jisté míry mi udělalo radost, že se mnou někdo sdílí tyto názory~ ^-^

13 Liz Liz | Web | 11. listopadu 2015 v 23:56 | Reagovat

nice, ale psaní je tak těžký :-?
mimochodem jsem vstala z mrtvých, ale moc ode mě nečekej :D

14 Miti Miti | E-mail | Web | 27. listopadu 2015 v 21:33 | Reagovat

Naprosto s tebou souhlasím, hezký článek ;)
Chyby mám sto chutí některým opravovat, i když vím, že je taky dělám  ale takhle hrozné, jako někteří snad ne :)
Občas mě překvapuje, co za sračky ( promiň mi ten výraz) občas vyjde i v knižní podobě. Včera jsem se bavila s kamarádem, když jsem s ním šla do knihovny. Vracel knihu, která jeho knihomolské ego prý znechutilo. Prý to byla taková snůška klišé, že to ani nešlo. Je škoda, když spisovatel vymyslí dobré místo a vcelku i děj, ale napíše to tak, že už po prologu víš, jak to skončí :/

15 Kai Kai | E-mail | Web | 4. prosince 2015 v 9:32 | Reagovat

S některými věcmi souhlasím více, s některými méně - uznávám, že od té doby, co jsem gramatiku začala řešit jen při svém občasném smolení různých příběhů, se mi doopravdy zhoršila a nebudu jediná. Jsou ovšem lidi, kteří se na nějaké udržování této znalosti po opuštění školy vyprdnou a nepřemýšlí nad následky (jako např. vypadávání očních bulEv). A souhlasím i s tím "sednutím si a prostě psaním" aneb. Bod 8 :D To, co sama píšu, se dostavilo až po několika letech různého "popsávání" - talent, netalent - jen protože mě to bavilo. A pokud člověka psaní baví, tak cit si obrousí a talent vypěstuje. Všechno je otázkou píle, tak proč se nesnažit ve věcech, které nás baví, že? :D

16 jasmoula jasmoula | E-mail | Web | 9. prosince 2015 v 13:53 | Reagovat

S některými věcmi určitě souhlasím, s některými až tak ne. Nesnáším, když někdo na blogu píše, bez háčku, čárek, teček, a to pak se nechce ani číst - ten článek! :-|

17 Lovkyně A. Lovkyně A. | E-mail | Web | 9. prosince 2015 v 18:16 | Reagovat

No jakmile jsem přečetla začátek...
"Konečně člověk, který má odvahu to napsat!" Úplně jsem tleskala radostí.
S tou češtinou souhlasím - musím říct, že nejvíce přečtení a podobných blbin mají lidi, kteří gramatiku absolutně neumí a jen vidím ty chyby: "Si děláš srandu.."
Musím se všemi body víc, než souhlasit!

18 Kory Kory | Web | 9. prosince 2015 v 20:25 | Reagovat

Mě přijde, že tam je většina lidí (co jsem viděla) mtak dementních, že tohle pro ně nemá cenu...(já radši nepíšu. Protože to vždycky dopadne rádobyduchaplně. :( )

19 Executor Executor | E-mail | Web | 11. prosince 2015 v 13:15 | Reagovat

Ahoj, hoci som sám nenapísal žiaden príbeh (také 2 rozsiahlejšie by som rád), dovolím si jednu poznámku: Nespomenul si samotné prežívanie diela autorom. Veľa námetov môže dať "meditatívne" ponorenie sa do predstáv o diele, niečo ako denné snenie. Mnohé veci sa tak dajú vyjasniť a detaily vylepšiť. Autor tak môže získať omnoho lepšiu predstavu o tom, ako by jeho postavy konali. Ja to teraz zvyknem trénovať vžitím sa do hrdinov z PC hier a vďaka tomu si uvedomujem nové súvislosti, navyše je to zábavný cvik.

20 Executor Executor | 11. prosince 2015 v 13:16 | Reagovat

*nespomenulA ;)

21 L Arpet L Arpet | E-mail | Web | 11. prosince 2015 v 22:46 | Reagovat

Po tomhle by mě docela zajímalo, co bys řekla na moje články - povídky atd. Btw. po přečtení mám pocit, že mi říká něco tvé pravidlo 1. a 4., jinak jdou tak nějak kolem mě :D ne, není mi 10, ne nemyslím si, že má díla jsou skvostná - ale myslím, že občas se mi něco dost povede napsat :D

22 L Arpet L Arpet | E-mail | Web | 11. prosince 2015 v 22:47 | Reagovat

[18]: Možná je to škoda, třeba by ses časem "vypsala" a pak bys psala třeba opravdu kvalitní články ... ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama